Str: [1] 2 3 ... 6   Dolje
  Ispis  
Autor Tema: W01 Red Dragon SHPK x Red Dragon SHPK  (Posjeta: 1781 puta)
0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.
Werther
Moderator

Spol: Muški

« na: Ožujak 05, 2019, 23:38:23 »

W01 Red Dragon SHPK x Red Dragon SHPK

17.02.2019. - upoznavanje
22.02.2019. - mrijest
23.02.2019. - izlijeganje mlađi

Red Dragon par je stigao sa dalekog Tajlanda, uzgajivač je Pichet Plaisanguan (Interfish). S obzirom da sam se u vrijeme mrijesta zatekao u Italiji, odvajanje ženke, pa potom i mužjaka je odradio moj sin. Kada sam se dan poslije vratio, zatekao sam 30-ak uginulih malaca, ali srećom 29 živih malaca je pronađeno i izdvojeno u stakleni box kojeg sam stavio unutar većeg akvarija, gdje trenutno dobro napreduju. Nadam se da će dovoljan broj malaca uspješno odrasti te da će neki od njih biti dovoljno kvalitetni i za prva natjecanja.

Nemam baš neke kvalitetne fotke od roditelja, pa stavljam za prvu ruku to što imam, a kasnije ću ih pokušati bolje poslikati i potom ažurirati fotke.

Mužjak (Pichet Plaisanguan):

Video mužjaka:

https://youtu.be/EG6VniTZjQw

Ženka (Pichet Plaisanguan):

I još nekoliko fotki samog gnijezda i mužjaka, u onom periodu kada me nije bilo doma:

I fotka staklenog boxa u kojem se nalaze malci, te današnje fotke 10 dana starog malca:

« Zadnja izmjena: Ožujak 05, 2019, 23:49:33 od Werther » Evidentirano
Werther
Moderator

« Odgovor #1 na: Ožujak 10, 2019, 19:40:06 »

15. dan

Video

https://www.youtube.com/watch?v=rhSNjSGhlXk&feature=youtu.be

Fotografija

« Zadnja izmjena: Ožujak 25, 2019, 08:54:03 od Werther » Evidentirano
Werther
Moderator

« Odgovor #2 na: Ožujak 14, 2019, 22:14:47 »

19. dan

Jučer sam iz manjeg akvarija izvadio 10-ak što velikih što srednje velikih malaca i pustio ih u veliki akvarij. Ovi srednje veliki su dugački oko 10 mm, a nekoliko najvećih su dugački oko 13 mm i počele su im rasti ventralne peraje. U manjem akvariju je ostao dio srednje velikih i nekoliko manjih malaca koji jednostavno nisu dolazili do dovoljne količine artemije. Koliko vidim sada im je puno lakše. A ovi veliki malci su sada već toliko pokretni da se jako dobro snalaze i hrane i u velikom prostoru. Visina vodenog stupa u akvariju je 15 cm.

Sada bi me zanimalo kada vi uz artemiju počinjete malcima davati i neku drugu hranu? I koju hranu im tada dajete? Npr. ovi veliki malci bi već komotno mogli jesti i grindal crve, ali ako sam dobro shvatio neki izbjegavaju crviće u fazi rasta ventrala jer malci lako "zamijene" ventrale za crviće pa dolazi do ozljeda. Kakva su vaša iskustva? Što im dajete nakon artemije?
Evidentirano
Toni
Betta veteran

« Odgovor #3 na: Ožujak 14, 2019, 23:50:50 »

Ja im dajem grindale i nisam primjetio nikakve probleme
Evidentirano
Werther
Moderator

« Odgovor #4 na: Ožujak 15, 2019, 07:01:08 »

Ja im dajem grindale i nisam primjetio nikakve probleme
Mislim da je CARPenter spomenuo negdje taj problem. Možda vezano za mikrocrve. Kada im počneš dodavati grindale u prehranu.

Joep primjerice, negdje u 3. ili 4. tjednu, ponudi malcima sjeckane tubifekse.
Evidentirano
CARPenter
Predsjednik

« Odgovor #5 na: Ožujak 15, 2019, 08:50:38 »

Ja im dajem grindale od cca 15 dan. kad im se počinje razvijati mjehur, artemija je super za rast, ali često ribe dobiju SBD. Meni je prošli mrijest trad. pk ostao bez ventrala zbog toga što su su grindali bili jako sitni a la microworms pa su ih zamjenjivali za ventrale i tako ih jedan drugom popapali!
« Zadnja izmjena: Ožujak 15, 2019, 10:29:04 od CARPenter » Evidentirano
Werther
Moderator

« Odgovor #6 na: Ožujak 15, 2019, 09:46:54 »

Ok. Sve je jasno. palacgore

Pokušat ću onda oprezno s grindalima, a obratit ću pažnju koliko su moji grindali veliki. Tubifeksi su možda u tom smislu i bolji jer su crveni pa možda teže dolazi do zabune. Vidjet ću još oko toga.

Što se tiče SBD-a trudim se hraniti ih 3-4 puta dnevno ali ne pretjerujem s količinom. Gledam da su im trbusi puni, a da na dnu ne ostane još hrpa artemije pa da se prežderavaju. Radije ubacim manje artemije, pa ako vidim da im treba još, onda dodam još malo. A zbog toga sam i htio izdvojiti veće malce u veći akvarij tako da se što više kreću po akvariju.
Evidentirano
Werther
Moderator

« Odgovor #7 na: Ožujak 17, 2019, 17:37:00 »

22. dan

Danas i jučer sam im uz artemiju počeo ubacivati i grindal crve. A mislim da ću ih uskoro probati hraniti i usitnjenim tubifexima, čisto da imaju malo raznolikiju prehranu.

Veći malci su počeli dobivati crvenkastu boju na analnoj peraji i repu, a neki od njih su se počeli malo i sukobljavati. Ali za sada to još nije ništa ozbiljno.

Video

https://www.youtube.com/watch?v=6wPmU965sRk

https://www.youtube.com/watch?v=pHHillTNOUA

Fotografije

« Zadnja izmjena: Ožujak 19, 2019, 11:37:57 od Werther » Evidentirano
Werther
Moderator

« Odgovor #8 na: Ožujak 17, 2019, 21:44:08 »

Kod jednog od većih malaca mi se čini kao da mu rep malo pada. Izgleda mi kao neki početak SBD-a. S obzirom da ne želim da to eskalira ili da se pojavi i kod drugih malaca slijedećih nekoliko dana ću ili izbaciti artemiju ili ću znatno smanjiti količinu artemije koju ubacujem u akvarij. Razliku ću pokušati nadomjestiti grindalima, sitnijim vodenim buhama i tubifeksima. Ali u svakom slučaju ići ću na manje količine hrane pa da vidim kako će se situacija dalje razvijati.

Trenutno u akvariju imam dva mala filtera na spužvu, mogao bih eventualno ubaciti još dva filtera te tako potaknuti malce na više kretanja.
« Zadnja izmjena: Ožujak 17, 2019, 21:45:57 od Werther » Evidentirano
Toni
Betta veteran

« Odgovor #9 na: Ožujak 18, 2019, 00:16:29 »

Mozes samo smanjiti artemiu i trebao bi SBD nestati
Evidentirano
Werther
Moderator

« Odgovor #10 na: Ožujak 18, 2019, 09:42:48 »

Sinoć sam malo detaljnije proučavao SBD problematiku i baš se dobro vidi razlika u plivaćem mjehuru kod malaca. Kod većine je normalno razvijen tj. dugačak, a kod ovog jednog je vidno kraći. Npr. kod ovog malca koji se vidi na zadnjoj objavljenoj fotki plivaći mjehur završava otprilike u ravnini sa zadnjim dijelom leđne peraje, dok je kod ovog malca s SBD-om plivaći mjehur upola kraći.

Ništa, idemo dalje, manja količina hrane, promjena vrste hrane i više kretanja... pa ćemo vidjeti kamo će nas to odvesti.

Temperatura vode je i dalje na 28 stupnjeva. Ubacit ću i nešto catappa ekstrakta, te eventualno i malo soli.
Evidentirano
CARPenter
Predsjednik

« Odgovor #11 na: Ožujak 18, 2019, 20:26:24 »

Odvoji tog što mu pada guzica i nemoj ga hraniti 2-3 dana, a onda pomalo dok ne vidiš da mu se mjehur u potpunosti razvio. Ove koje vidiš da im je mjehur razvijen skroz možeš sad šopati do mile volje neće im biti ništa osim što će brže rasti!
Evidentirano
Werther
Moderator

« Odgovor #12 na: Ožujak 18, 2019, 22:13:05 »

Odvoji tog što mu pada guzica i nemoj ga hraniti 2-3 dana, a onda pomalo dok ne vidiš da mu se mjehur u potpunosti razvio. Ove koje vidiš da im je mjehur razvijen skroz možeš sad šopati do mile volje neće im biti ništa osim što će brže rasti!
Da, razmišljao sam i o tome. Da maknem samo njega s obzirom da on jedini ima vidljiv problem. Ostali veći malci imaju dugačak i razvijen mjehur. Doduše, u manjem, staklenom boxu, ima nešto sitnijih malaca koji isto imaju malo kraći mjehur ali oni su sitni pa nemaju za sada nikakvih problema s plivanjem. S njima ću također biti malo oprezniji tj. pratit ću kako se razvijaju. Uglavnom, sveukupno gledajući, takvih nema puno, a ja ću i dalje gledati kako kod kojeg izgleda mjehur i intervenirati gdje bude potrebno. A grindal crve ionako svi već jedu.
Evidentirano
Werther
Moderator

« Odgovor #13 na: Ožujak 21, 2019, 10:02:23 »

26. dan

Čini mi se da se situacija u potpunosti normalizirala. Ne mogu više nigdje naći tog malca, očigledno je malo usavršio plivanje. Jedan koji mi izgleda baš kao on tj. ima nešto kraći mjehur od drugih, pliva sasvim korektno. Ali nema veze, pratit ću stanje i dalje.

Malci su zadnjih par dana samo na grindalima, hranio sam ih dva puta dnevno tj. ujutro i navečer. Jučer sam kupio vrećicu vodenih buha (bilo je odraslih primjeraka, a bilo je i dosta onih puno manjih) pa su ih dobili za večeru. Male vodene buhe su jeli bez problema, a velike naravno ne. Ali te velike vodene buhe, ako požive još neko vrijeme u akvariju, mogu izleći nove male vodene buhe pa to onda može biti povremena dodatna užina za malce. Vidjet ćemo kako će to funkcionirati. Imam i dvije helene u akvariju koje mogu pojesti i kojeg puža, a također i koju uginulu vodenu buhu.

Danas ujutro sam opet usisao dno i zamijenio nekih 20% vode. Temperatura vode u akvariju je 27-27.5 stupnjeva. Visina vodenog stupa 17 cm. E da, danas sam vidio i jednog od većih malaca kako uzima zrak sa površine. Sinoć sam izvadio još malaca iz onog staklenog boxa, a mislim da ću danas izvaditi i preostalih 5 komada. Oni jesu nešto sitniji od ostalih, ali ne da mi se više gnjaviti s njima. Plan mi je da svi budu vani, da malo pojačam opet prehranu jer većina ima dobro razvijen mjehur i onda kako bude. Netko će rasti brže, a netko sporije. A stakleni box mi onda može poslužiti kao backup ako se ponovno pojavi SBD kod nekog od malaca. Pa onda mogu takve malce ponovno izdvojiti.
« Zadnja izmjena: Ožujak 21, 2019, 10:04:30 od Werther » Evidentirano
CARPenter
Predsjednik

« Odgovor #14 na: Ožujak 21, 2019, 21:36:29 »

S mjesec dana starosti mjehur bi im trebao biti u potpunosti razvijen, stoga sad hranjenje s grindalima nema smisla jer nisu tako hranjivi kao recimo artemija, moji su 5 tjedana i jedu atison pro!

Probaj im preskočiti jedno hranjenje, pa im probaj dati malo drobljenog atisona pro, ne u praha već malo krupnije!

Evidentirano
 Str: [1] 2 3 ... 6   Gore
  Ispis  

Skoči na: