Str: [1]   Dolje
  Ispis  
Autor Tema: HMDTPK #2  (Posjeta: 2261 puta)
0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.
vida
Betta

Spol: Muški

« na: Siječanj 20, 2016, 18:21:50 »

Pozdrav ekipa....evo napokon sam si nabavio trening box i ogledalce pa evo par slika...nadam se da ce sad ocijenjivanje biti detaljnije.... figa palacgore
Evidentirano
vida
Betta

« Odgovor #1 na: Siječanj 20, 2016, 18:40:29 »

Evo jos malo slika....
« Zadnja izmjena: Siječanj 20, 2016, 18:42:11 od vida » Evidentirano
vida
Betta

« Odgovor #2 na: Siječanj 20, 2016, 18:43:24 »

Evidentirano
CARPenter
Predsjednik

« Odgovor #3 na: Siječanj 21, 2016, 00:07:09 »

Rep bi mu trebao biti podjeljen u dvije jednake polovice te bi treba imati ljepo naglašen razmak između tih polovica. Razdvajanje polovica bi trebao ići do korjena repa što kod ovog tvojeg nije slučaj.
To mu je i najveća greška...
Evidentirano
vida
Betta

« Odgovor #4 na: Siječanj 21, 2016, 04:25:44 »

Ali on i je takav(kakav bi trebao biti) u živo...majke mi...ALI je toliko živ da ga ne mogu uloviti u pravom trenutku...pokusavat cu jos dok ne dobijem savrsenu sliku....OK, dalje?? Koje su mu jos mane i dali uopce ima kakve vrline...tj.za buduci narastaj???
Evidentirano
Joker
Moderator

« Odgovor #5 na: Siječanj 21, 2016, 13:40:02 »

Uh, sto su ti ogromne slike. Stalno moram pomjerati prozor lijevo-desno kako bih uopce video ribu. Stoga je moj savjet za drugi puta da izrezes onaj dio slike na kojem je riba, pa samo taj dio postavis.

Od ponudenih slika, mislim da su 4. i 1. slika najbolje, jer se na njima lijepo vidi oblik peraja. Ostale slike to na zalost ne pokazuju. Tako da si i tu mogao reducirati. Ali neka, bolje vise nego premalo. I sve ti to govorim kako bi se ti (i svi ostali) necemu naucili. Stoga se nadam bez uvrede. :)

Ali ajmo sada na ocjenjivanje ribe.

Generalno: Ocigledno se radi o kratkorepom (PK) Doubletail (DT) muzjaku. Prema IBC standard tu postoje 2 definirana olbika: (simietricni) Halfmoon shortfin DT (nazovimo ga HMPKDT) i (asimetricni) Show Plakat DT (SHPKDT). Osim toga bi se jos moglo spomenuti i tradicionalni PKDT i CTPKDT, za koje medutim ne postoji definirani standard. Razlika kod svih njih je u duzini i obliku analne i ledjne peraje, te rasponu ledjne peraje. Ja bi ovog tvoga svrstao u HMPKDT-ove jer oblik peraja ide vise u smjeru simetricnog PK-a. Sto mi se jako svida je sto ocigledno nema nikakvih grba i sto nije kratak i zdepast, sto se kod DT-ova cesto zna javljati. Stoga, prvi dojam je vrlo pozitivan. U drugom postu si objavio i video ovog muzjaka na kojem se vidi da je vrlo agilan i agresivan, sto je jos jedna pozitivna stvar. Najveca mana mu je ta sto mu gornja polovica (zamisli da povuces paralelnu crtu po duzini tijela, pa tako dobije dvije polovice) nije identicna po obliku i duzini sa donjom polovicom. Naime, kod DT-a bi te "polovice trebale biti sto identicnije (kao da je npr. po sredini tijela stavljeno zrcalo) sto kod ovog tvog muzjaka nije slucaj.
Ledjna peraja: Osnova/baza ledjne peraje je nesto prekratka u odnosu na analnu peraju (obje peraje bi trebale biti jednake duzine). No, oblik ledjne je zapravo odlican. Naime, kod HMPKDT muzjaka bi duzina ledjne peraje trebala biti jednaka duzini/visini repa (tako da se dobije "cisti" prijelaz medu tim perajam). A to je kod ovog muzjaka vrlo dobro.
Repna peraja: Kaudala ima odlican raspon od 180° i to sa ne prevelikim brojme racvanja. Medutim, kod SHPK i HMPK oblika bi "coskovi" trebali biti ostriji (ostri kao na coskovima slova D), dok su kod ovog muzjaka ti rubovi nesto prezaobljeni. No, najveca mana kod repa je ta sto pojedine "polovice" repa nisu jednake velicine (sto se zna cesto dogadjati). Isto tako "rascjep" medu polovicama bi trebao ici skroz do baze/osnove repa. To se kod ovog muzjaka ne vidi dobro, mada mislim da je rascjep dovoljno dubok.
Analna peraja: Iako je analna ovog muzjaka dovoljno kratka kako bi spao medu HMPKDT-ove, zapravo mu je "vrh" ipak jos predugacak u odnosu na repnu peraju/kaudalu. Naime, kod "savrsenog" HMPKDT-a bi analna trebala imati istu duzinu kao i zadnja zbica kaudale. Isto tako, analna nema isti oblik kao i ledjna peraja pa se gubi na "simetriji".
Ventralne peraje: Ventralke imaju dobru duzinu (ista duzina kao i analna) i dobar volume. Medutim, ne bi smjeli imati nekoliko vrhova nego samo po jedan vrh/zavrsetak u ventrali.
Boja: Radi se o "royal blue" (plavoj) boji. Medutim, kako betta ima poprilican broj ljuski u raznim tonovima plave boje, boja izgleda neujednaceno i smatrala bi se greskom tijekom sudjenja na izlozbi. I iako riba izgleda kao da ima zute peraje, mislim da je to samo opticka varka. Jednostavno plava boja u perajama nije tako intenzivna, pa se cini kao da ima "wash". No mislim da to kod ove ribe zapravo nije slucaj.

Eto, uzimajuci u obzir sve gore navedeno mislim da se ovdje svejedno radi o vrlo dobrom HMPKDT muzjaku. Da, ima on svoje mane (nije potputno simetrican, analna mu je nesto preduga i boja nije savrsena), ali ima i svoje jake strane (agilnost, bez grba i zakrivljenja, dobra ledjna peraja, itd.). Tako da bih ga u svakom slucaju uzeo u obzir za daljnji mrijest. Ne znamo mu genetsku pozadinu, pa ne mozemo znati sto bi on doprinjeo u mrijestu. Ali vrijedi probati i vidjeti sto ce sve ispasti.
« Zadnja izmjena: Siječanj 21, 2016, 13:43:21 od Joker » Evidentirano
vida
Betta

« Odgovor #6 na: Siječanj 21, 2016, 14:07:57 »

Hvala decki na iskrenom i detaljnom ocijenjivanju,ako jos netko ima volju dati svoje misljenje i ocijenu samo dajte...dapace,bilo bi mi drago palacgore,pošto je mali kupljen u ducanu(a svi mi znamo da rijetkost vidjet u ducanu savrsenu Bettu) naravno da ni ovaj primjerak nije savrsen,ALI ja sam u njemu vidjeo potencijal koji bi se (nadam se) mogao iskoristiti u buducim generacijama prilikom selekcije....kao npr.izjednacena boja tijela,lijepi oblik tijela i identicne peraje....E SAD...bili živi pa vidjeli(rekli bi stariji ljudi)...jos kad bi mu nasao priblizno istu ženku pa da genetika boje ostane ista to bi bilo ODLICNO....ako ja ovdje ne nadjem takvu ženku nadam se da ce Blacktihi, Carpenter ili Joker imati neku kvalitetnu ženku za njega pa da ih probamo spojit... figa....
Evidentirano
Joker
Moderator

« Odgovor #7 na: Siječanj 21, 2016, 15:05:25 »

Nema na cemu.

I takoder pozivam ostale forumase da se okusaju u ocjenjivanju betta. Jer na taj nacin svi mogu nesto nauciti. Carpenter je vec na dobrom putu. Jedino jos mozda moze biti malo opsirniji, jer ima puno toga pozitivnoga i negativnoga sto se kod neke ribe moze reci.  palacgore

Sto se tice mrijesta, tu ce ti Blacktihi (koji od nas ima najvise iskustva sa DT-ovima) moci najvise savjetovati sto i kako dalje. Ali to bi onda bila diskusija za drugu temu (kako opet ne bismo "prljali" ovu temu koja bi se iskljucivo trebala odnositi na procjenu kvalitete ribe). :)
Evidentirano
 Str: [1]   Gore
  Ispis  

Skoči na: