Str: [1]   Dolje
  Ispis  
Autor Tema: Vazno: Akutno trovanje zivinom parom!  (Posjeta: 3593 puta)
0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.
dallyzg
Dečko iz susjedstva
Betta

Spol: Muški

..Zagreb..

« na: Studeni 25, 2009, 02:25:03 »

Evo nesto sto bih htio podijeliti s vama jer se meni desilo prekjucer a moze se desiti i vama jer pretpostavljam da, poput mene, vecina vas ima nekoliko akvarija i isto toliko termometara.

Dakle, prekjucer sam cistio svoj veliki akvarij i primjetio da mi termometar izgleda kao da u njemu ima vode. Odljepio sam ga sa stakla i prinjeo licu da bolje vidim.. vidio sam da se sa vrha termometra otkinuo mali komadic stakla. Vjerovatno je ispao kad sam vadio termometar iz vode te sam, posto mi je termometar bio pod nosom, nehotice udahnuo zivinu paru koja se do tad nakupljala u staklenoj cjevcici termometra.
Osjetio sam laganu bol, tj. vise pritisak u prsima, i odmah mi je bilo sve jasno jer znam koliko je ziva opasna, al eto, desilo se.
Izasao sam na balkon nadisati se svjezeg zraka, termometar stavio u staklenku, zatvorio i stavio u smece i u hodnik. Izracio prostoriju.
Za pola sata poceo sam uzasno kasljati, boljela su me pluca, nisam cijelu noc spavao.
Danas sam bio na hitnoj, doktor misli da je kolicini premala da bi uzrokovala neke ozbiljne posljedice ali da mi je definitivno ostetila sluznicu pa sam tako usput pokupio i neku gripu jer se virusi lakse uvuku kod osoba sa ostecenom sluznicom. (npr. pusaci)

Evo malo vise o ovoj temi:

Malo tko ne zna da je živa tekući metal vrlo otrovan za ljude i životinje. No unatoč tomu, sve do nedavno ju nismo mogli izbjeći u domaćinstvima, najčešće kao materijal kojim su punjeni toplomjeri. Iako su je dobrim dijelom istisnuli drugi materijali ili digitalni termometri, klasičan živin toplomjer i dalje se smatra standardnom opremom kućnih ljekarni.

živini toplomjeri su pristupačni cijenom, no ne treba zaboraviti i da su poprilično krhki. Često pucaju, bilo da su izloženi mehaničkom udaru, povišenoj temperaturi ili izravnoj sunčevoj svjetlosti. Tada se najčešće elementarna živa prospe u naš životni prostor u kojem polako isparava i potencijalno truje nas, djecu i kućne ljubimce, ukoliko nije propisno prikupljena.

Elementarna živa vrlo lako isparava na sobnoj temperaturi, a pare su joj bez boje i mirisa. Udisanjem, pare prolaze pluća i ulaze u krvotok te tako lako dolaze do središnjeg živčanog sustava i truju ga. Na to su posebno osjetljiva djeca koja još nemaju razvijeni živčani sustav. Simptomi su, navodi stručna literatura, nesanica i tremor, a potom i gubitak pamćenja pa čak i emotivna nestabilnost.

Udahnuta živa može izazvati upalu i propadanje plućnog tkiva te također oštećuje i bubrege.

Paradoksalno, progutana živa je nemjerljivo manje opasna jer se resorbira u količini manjoj od 0,1 posto pa su i oštećenja znatno manja. Srećom, prilikom kontakta, živa gotova da i ne prolazi kroz kožu.

U nastavku  donosimo naputke kako očistiti živu koja je iscurila iz razbijenog toplomjera.

Djecu , ostale ukućane i kućne ljubimce maknite iz prostorije u kojoj se rasula živa.
Otvorite prozore, ugasite grljenje i spriječite da zrak iz sobe u kojoj je razlivena živa cirkulira u ostale prostore. Neka se soba provjetrava najmanje 15 minuta prije nego što počnete sa čišćenjem.
Nikada, ali baš nikada, nemojte koristiti bilo kakav usisavač za prikupljanje kapljica žive. Isto tako, ne pokušavajte živu prikupiti metlom ili pamučnom krpom. Na taj ćete ju način samo raspršiti u mikrokapljice koje je nemoguće pohvatati.
Nikada ne koristite sredstva za čišćenje, posebno ona koje sadrže amonijak ili klor. Te kemikalije burno reagiraju sa živom pri čemu nastaje otrovan plin.
Skinite sav nakit s ruku prije čišćenja. živa se veže sa za srebro i zlato.
Rukavice, odjeću i obuću koja dođe u kontakt sa živom valja baciti nakon čišćenja. Ostalu odjeću i obuću valja nakon čišćenja dobro provjetriti.
Papiriće, kapaljke, ljepljive trake s kojima prikupljate živu, također treba sigurno zbrinuti zatvaranjem u čvrstu plastičnu vrećicu ili hermetički zatvorenu staklenku. Prostoriju nakon čišćenja treba temeljito provjetriti.

Čišćenje žive s tvrdih površina

Prilikom pada na tvrdu površinu, živa će se najvjerojatnije raspršiti u mnoštvo malih kuglica koje će se razletjeti u svim smjerovima.

Uz pomoć džepne svjetiljke potražite kapljice kako biste vidjeli koliki je dio poda zagađen. Kuglice žive poput zrcala reflektiraju svjetlost. Posebno provjerite pukotine u podu, prostor ispod rubnika i ostala teško dostupna mjesta.
Komade stakla pokupite papirnatim ubrusom. Pažljivo ih umotajte u ubrus i odložite u plastičnu vrećicu ili staklenku s čvrstim poklopcem.
Komadićima čvrstog papira (poput igraćih karata) spojite manje kapljice u veće. Počnite od rubova zagađenog područja prema središtu. Potjerajte kuglice i zaostale komadiće stakla u jednu hrpu. Prikupljeno zatvorite u čvrstu plastičnu vrećicu.
Vidljive kuglice žive možete pokupiti i kapaljkom. Služite se džepnom svjetiljkom kako vam neke kuglice ne bi promakle.
Najsitnije kapljice pokupite ljepljivom vrpcom koju ste omotali oko dlana s ljepljivom stranom prema van. Pređite s tako omotanom rukom po podu.
Ako je moguće, posipajte zagađenu površinu sumporom u prahu. Posipajte ga u sloju dovoljnom da pokrije pod, ali ne pretjerujte. Nakon toga fino poprskajte vodom. Utrljajte prah s papirnatim ubrusom u pod, posebno pazeći da ispunite pukotine. Sastružite ostatke praha s čvrstim papirom ili komadom čvrste plastične folije. Potom papirnatim ubrusom odstranite zaostali sumpor, no nemojte ga izvlačiti iz pukotina. Sumpor veže živu u manje otrovne spojeve koji ne isparavaju a koji će se iz prostorije izbaciti prilikom redovnih čišćenja.
Čišćenje žive s tepiha, ćilima i ostalih tekstilnih podova

Zagađeni dio tkanine treba pažljivo skinuti s poda i baciti. Gotovo je nemoguće izvući kapljice žive iz tkanine.

Komade stakla od razbijenog toplomjera prikupite papirnatim ubrusima. Stavite ih u plastičnu vrećicu i zatvorite. Može poslužiti i staklenka s čvrstim poklopcem.
Uz pomoć svjetiljke provjerite koji je dio tepiha zagađen. Pomičite izvor svjetlosti u različitim smjerovima. Kapljice žive će reflektirati svjetlost.
Skalpelom izrežite onečišćeni dio. Tresite ga što manje kako iz njega ne bi ispadale kuglice žive. Stavite u plastičnu vrećicu i zatvorite.
Svjetiljkom provjerite jesu li na golom podu ostale kapljice žive.
Zbrinjavanje žive i zagađenog materijala

Prikupljenu živu i zagađene predmete nemojte bacati u običan otpad kako ne biste ugrozili tuđe zdravlje. Predajte ga u sakupljališta opasnog otpada ili za pomoć u zbrinjavanju upitajte Hrvatski zavod za javno zdravstvo . živu nikada ne bacajte u odvod.

Autor: Tudor
Izvor: http://www.roditeljski.info/magazin/
Evidentirano
NoAir
Gost
« Odgovor #1 na: Studeni 25, 2009, 09:37:25 »

O sused moj!  hug Nadam se da ti je bolje i da ces se cim prije oporaviti od svega sto te zadesilo.  hug hug Sorry sto pitam, ali sto je s akvarijem i ribama gdje je bio taj termometar?

U svakom slucaju, ako kaj trebas, javi.

p.s. hvala na napisu!!!!
Evidentirano
dallyzg
Dečko iz susjedstva
Betta

..Zagreb..

« Odgovor #2 na: Studeni 25, 2009, 10:52:46 »

Fuckas suseda, a? Nego kaj je s ribicama??!  Cheesy Cheesy

Salim se... ribetine su dobro, pretpostavljam da je ziva netopiva u vodi a i taj komadic stakla je ispao tek kad sam ga ja izvadio van, tako da su ribe skroz ok, a ja evo na rubu upale pluca...  roll

I taaakkk...
Evidentirano
Tisa
Betta veteran

« Odgovor #3 na: Studeni 25, 2009, 12:17:19 »

figa da čim prije prodje Cheesy
Evidentirano
Puffy
Velika Betta

Bitno je očima nevidljivo samo se srcem dobro vidi

« Odgovor #4 na: Studeni 25, 2009, 13:19:20 »

Bože strašno!
Stvarno, držim fige da što prije dođeš u normalu!!
Tko bi rekao da će te ovo tako sredit Sad
figa
Evidentirano
NoAir
Gost
« Odgovor #5 na: Studeni 25, 2009, 13:35:37 »

Sused, pa najte tak! Pa jasno da ste mi vi bitniji!!! Ribetine mozemo ponovno nabaviti (mozda ne kod Hriste), ali vi ste nezamjenjivi!!!  Ali, sva sreca da ribicama  betta betta nije nista. Bila bi stvarno steta!!!
Sad smo naucili, ako nesto "smrdi" ne znaci da moramo nuzno nos gurati unutra!!! 
Evidentirano
dallyzg
Dečko iz susjedstva
Betta

..Zagreb..

« Odgovor #6 na: Studeni 25, 2009, 13:36:22 »

Hvala Puffy i Tisa, ma bit ce sve ok, al trenutno sam koma.. zbog vlastite nepromisljenosti...  na ti na!!!! evoti ffm
Evidentirano
NoAir
Gost
« Odgovor #7 na: Studeni 25, 2009, 13:44:11 »

Curiosity (almost) killed the cat!!!  lol
Evidentirano
Gwyneeth
Administrator

Spol: Ženski

« Odgovor #8 na: Studeni 25, 2009, 13:53:19 »

Ajoj! Vidis ja sam imala slicno dogadjanje sa termometrom. Samo sto je zanimljivo da je meni ta tekucina koja je ispala bila crvena?  zbunjen Mislim da nije ziva, i one kuglice koje su tvrde bile? Ja to pomela i bacila u smece  zbunjen Nitko nije nis osjetio...

I jedan termometar mi se tako razbio al na drugom kraju pa je voda usla odozgo, nije se ziva razbila, srecom.

Puno figa za ozdravljenje!  figa figa figa figa
Evidentirano

BettaSvijet team
MetalHead
Bivši betta13!!!!
Velika Betta

« Odgovor #9 na: Studeni 25, 2009, 14:40:46 »

Užas  new_shocked Brz oporavak želim!
Evidentirano
Ado-tz
Velika Betta

« Odgovor #10 na: Studeni 25, 2009, 21:21:36 »

Ljudi smanjite paniku!!!!!!
u nasim termometrima za AQ nije ZIVA(PROVJERENO)
ziva se nalazi u termometrima za mjerenje temperature tjela i slicno, i SIVE JE BOJE, i bas je tecni metal.
ovo crveno sto se nalazi u termometrima za AQ je neka obojena tecnost, ali definitivno nije ZIVA
one kuglice na dnu su najcesce kuglice od olova koje sluze da drze uspravno termometar kada je u vodi.
otrovne su koliko je otrovno olovo uopste.
Evidentirano
 Str: [1]   Gore
  Ispis  

Skoči na: